Flytta försäljning av fyrverkerier till 28:e dec.

Sälja fyrverkerier: idag säljs det från 15 dec. med kaos som resultat. Flytta dagen till 28:e dec. då blir det kanske färre galna veckor fram till nyår. I övrigt är jag numer emot fyrverkerier.  men då ett totalstopp inte kommer ske i första taget bör en flytt av försäljningsdagen ske.

Idag är det galet att folk i gemen och politiker inte tar sitt ansvar. Fåglar dör av fyrverkerier. Faller döda från skyn. Hundar och katter, samt alla andra djur går i oro och skräck under hela säsongen. Oro och skräck som sätter sina spår för resten av året. En hunds rädsla blir snabbt en bestående rädsla livet ut.

Bussturer stoppas på grund av att fjortisar, och andra, skjuter raketer mot bussar och butikslokaler. Snart skjuts det säkert in i folks hem med intention.

Smällare och raketer som slängs och skjuts mot djur och människor – hur länge ska detta pågå.

Om villrådiga politiker inte vågar ta tag i saken om totalförbud så kan åtminstone en senareläggning av försäljningsdagen eventuellt göra något. Idag säljs det från och med 15 december med allt detta kaos som resultat. Ja olaglig eller internetförsäljning kommer fortgå dessvärre av smällare, men det kommer ändå minska ofoget en hel del.

Stefan Lindblad
Illustratör, konstnär och grafisk formgivare

Similar Posts

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *