|

På besök på Sign&Print Scandinavia

I år var Sign&Print i Kistamässans lokaler igen, och där fick jag dels prata med besökare till Corels Monter med CorelDRAW graphics Suite och Corel Painter och träffa Ian, Many och Joakim från Corel. Dels i form av min roll såklart som användare av de båda grafikprogrammen, samt som officiell CorelDRAW Master. Det var många besökare till deras monter på mässan i Kista och då jag kan programmen ganska väl blev det naturligt att jag fick frågor. Blev extra glad att människor kom tillbaka till montern efter lunch för att ställa frågor till just mig. Det var jag inte beredd på.

Tack till alla som besökte montern och pratade och ställde frågor. Jag hoppas de svar jag gav var till hjälp.

Det var roligt att som Canvas Onlinekurser – kanske den enda som håller kurser i CorelDRAW på svenska – få frågor om mina onlinekurser i programmen.

Ps. Jag är inte anställd av Corel – jag är en frilans illustratör och graphic artist, designer som på uppdrag skapat material på engelska för Corel i många år. Och att få hänga med Corel i två dagar av tre var som man säger på engelska: ”it was a blast!”.

Corel på Sign&Print Scandinavia: Joakim, Ian och Many samt Stefan Lindblad, Illustratör
Corel på Sign&Print Scandinavia: Joakim och Many.

Stefan Lindblad
Canvas Onlinekurser
CorelDRAW Master